Engelsiz Üniversite Birimi

/Engelsiz Üniversite Birimi
Engelsiz Üniversite Birimi 2019-08-19T19:22:56+03:00

EDDH, Ankara Üniversitesi’nde çalışan akademik ve idari personel ile üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayarak üniversite içinde düzenlenen akademik ve akademik olmayan tüm etkinliklere katılmalarını, böylece başarılarını artırmayı amaçlayan hizmetlerin tümüdür. Engelli bireylerin üniversite içinde karşılaştıkları fiziksel ve politik tutumlara ilişkin engellerin belirlenmesi ve bu engellere ilişkin sorunların çözülmesi amaçlanmaktadır. Danışmanlık ve destek hizmetlerini yürütmek üzere üniversitedeki engelli birey sayısına göre bir ya da iki özel eğitimci görevlendirilir.
Her fakültede EDDH konusunda çalışacak bir öğretim elemanı bulunur. Bu eleman fakülte sorumlusudur. Özel eğitimci, fakülte sorunluları ve öğrencinin danışmanı ile işbirliği yaparak ihtiyacı olan bireylerin gerekli destek hizmetlerine ulaşmasını sağlar. Destekler üniversite tarafından sağlanır. Ancak sağlanan destek öğrencinin gereksinimlerini karşılayamıyorsa öğrenci fakülte sorumlusuna başvurur.
Dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu olanlar, işitme engelliler ve ağır işitenler, görme engelliler ve az görenler, fiziksel engelliler, psikolojik problemleri olanlar, öğrenme güçlüğü olanlar, kronik sağlık sorunları olanlar, asperger veya yüksek fonksiyonlu otistik bireyler ve geçici yetersizlikleri olanlar bu hizmetlerden yararlanabilirler.
Engelsiz Ankara Üniversitesi Birimi internet sitesine ulaşmak için tıklayın.