(Engelsiz Mesaj Videosu)

Değerli öğrencimiz,
Yorucu bir eğitim ve sınav sürecinin ardından geleceğinize yön verecek tercihte bulunarak Ankara Üniversiteli oldunuz. Sizi ve ailenizi, hem göstermiş olduğunuz bu başarıdan, hem de yapmış olduğunuz doğru tercihten dolayı yürekten kutluyorum.
Ankara Üniversitesi, Cumhuriyet tarihini ve misyonunu milletiyle özdeşleştirmiş, bütünleştirmiş bir üniversitedir. Aklın ve bilimin üstünlüğünü, demokrasi ve özgürlüklerin öncülüğünü ilke edinen Ankara Üniversitesi, Atatürk ilke ve inkılâplarını yurt geneline yaymak, çağdaşlığın ve aydınlanmanın ifadesi olan bu ilkelerin yılmaz savunuculuğunu yapmak üzere, temeli bizzat büyük ATATÜRK tarafından atılmış bir üniversitedir.
Değerli Öğrencimiz,
Bilimde, toplumsal yaşamda ve üniversitelilik yarışında önder olan, kamusal görev ve sorumlulukta Cumhuriyetimizin akademik çınarı sayılan Üniversitemizi, geleceğe başarıyla taşıyacak olan sizlersiniz.
Demokrasiyi, insansal değerleri ve özgürlüğü üstün tutan, hak ve liyakat temelinde kurumsal huzur ve birliktelik iklimi oluşturabilen, geleceğe ilişkin umudu canlı tutabilen, kararlı ve ilkeli duruş gösterebilen, girişimci, güvenilir ve dürüst bir yaklaşımla herkesi kucaklayabilen bir liderlik anlayışını kazanmak için Ankara Üniversitesindesiniz.
Eğitim ve araştırmada gelişimi hedefleyen, çözümcü ve yenilikçi bir anlayışla geleceği tasarlayabilen, bilimsel rekabet ve işbirliği ortamı sağlayabilen, verimlilik ve toplam kalite ivmesi yaratabilen bir donanım için Ankara Üniversitesindesiniz.
Ankara Üniversiteliler yaptıkları bilimsel araştırmalar, yürüttükleri projeler ve uluslararası kuruluşlarda aldıkları görevler ile de ülkemizi tüm dünyada temsil etmektedirler. Ayrıca, öğrenciler de değişim programları, kültür, sanat, spor etkinlikleriyle uluslararası yarışmalar ve festivallerde yurt dışına bizden renkler taşımaktadırlar. Siz de bu etkin uluslararasılaşma sürecini yaşayabilmek için Ankara Üniversitesindesiniz.
Güçlü akademik kadromuzun katkılarıyla bilimsel alanda sürdüreceğiniz, öğrenme, tartışma, araştırma, değerlendirme gibi etkinliklerinizin yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda da kendinizi geliştirmek için Ankara Üniversitesindesiniz.
Ülkemizin en köklü ve saygın üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesi’nde eğitim ve öğrenim ayrıcalığını yaşamanız,  Ankara Üniversiteli olma gururunu yaşam boyu taşıyabilmeniz ve başarı dileklerimle, hepinize yuvanıza hoş geldiniz diyor, sevgiyle kucaklıyorum.
Prof. Dr. Erkan İBİŞ
Rektör